HolophoNEG kayıt örnekleri sayfası:

 

 

Uyarı! ( dont use unless my permision!)
Sayfalarımda holophony (holofoni) ile ilgili yazdıklarım ve yayınladığım ses kayıtlarım, özgün çalışmalar olduğundan, izin alınmadan ve kaynak belirtilmeden bir başka web sayfasında veya herhangi bir yerde yayınlanmamalı, herhangi bir amaçla kullanılmamalıdır!

 

 

Not:

Bazı çalışmalar sonucunda, boyut algısının önemli ölçüde dinlenilen cihazlara da bağlı olduğunu irdeledim (bütün dünyadaki holofonik kayıtlar için). Örneğin, evdeki sistem ve kulaklık iş yerindeki bilgisayarımdan çok daha iyi olmasına rağmen, iş yerinde boyut algısı çok daha yüksek düzeyde oldu! Ses verme karakteristiğindeki belirgin fark ise, işyeri bilgisayarımın/kulaklığımın alçak frekanslı basları daha az vermesiydi. Daha sıradan bir kulaklıkla kayıtlar daha boyutlu dinlenebiliyor. Hoparlörle dinlemelerde ise, hoparlörün yerleşimine bağlı olarak tesadüfi çok boyutlu dinlenebilmektedir.

 

 

(All of  the audio files, recorded with Sony netMD and I used hyper inexpensive electret condenser microphone  modules (0.25-25euro) because of prototype. All of audio files  recorded by me, not used any software to process effect except normalize )


Elimdeki kayıt cihazı Sony netMD, ne yazık ki kendi kaydettiğim sesleri dahi bilgisayarıma direkt indirmeme izin vermiyor, telif haklarını koruyacaklar diye! “Line in” girişinden kablolu kayıtta; sinyal gürültü oranından korunmak için netMD’nin ses seviyesini fazla açık tuttuğumda kompresyon yaparak sesi bozmaktadır. Makul miktarda açtığımda ise gürültü devreye girmektedir.
Kablolu kayıtta, ses kartı audigy 2zs olmasına ve yazılı teknik özelliklerinde 100 dB’in üstü sinyal gürültü oranı belirtmesine rağmen, en iyi koşulda 70 dBi aşmamakta.  Üstelik ürettiği gürültü sinyalleri değişken frekanslarda olduğundan, neredeyse 50dB’e tekabül eden sabit sesli sinyal gürültü oranına denk gelmektedir. Bozmadan, gürültü giderme yazılımları kullanmaya imkân vermemektedir.

Holofoni, faz farkları ile boyutlandırma yaptığından, kayıplı formatlarla (mp3 wma..) sunumda da önemli bozulmalar vardır! En iyi koşullarda, yaptığım kayıtlar orijinalinden, neredeyse yüzde otuz ses kalite eksiğiyle ile sizlere iletilmektedir. HolophoNEG prototipleri,  olabilecek en ucuz elektret kondansatör mikrofonlarla düzenlendi.
 

 

Bazı holophoNEG kayıt örnekleri:

 

 

 

Hoparlörler (for speakers) için holophoNEGsp denemesi:


(
Please Listen with Ordinary Stereo SPEAKERS! Real unique amazing example on holophony for speakers.)

First holographic audio for speakers test result

Close your eyes, don’t watch video because of not just test of holophoNEGsp. Allthough smilar platform of holophoNEGsp test, it is  holophoNEG V5 (for headphone) test platform. I gave it just for example about my approximately recording test platform. HolophoNEGsp sound file added on holophoNEG V5 video file.

Listening platform should be equilateral triangle by you and speakers, standing of ears to get maximum effect. Out of this platform, sounds, might be looking like mirror effect.

I used hyper inexpensive microphon modules (0.25-25euro) because of prototype. Recorded with sony mz netMD (very lossy recording). I did not used any software to procces effect except normalize.

İt is different design from holophony for headphones design.

Experimental: Play it the file on your laptop and listen it anywhere in the room, you may observe the sound become difusing roundy, direction of laptop’s speakers J

 

This file recorded at  January 09-2009 in Turkey istanbul.

 

 


Sıradan stereo hoparlör sistemi için tasarlanan V6 uyarlaması; mikrofon ve tasarım değişikliği vardır. Dünyadaki tek örnektir!

 
Deney koşulları; 4x6x2,3m dikdörtgen misafir odası, mobilya ve halılı, duvarlar boş, ön 2,5m arka 4,5m, yanlar eşit sayılır. Akustik olarak kötü bir deney yeri!

Sabaha karşı denendi (yan komşunun 8 saat sürekli ve dikkat dağıtıcı yükseklikte konuşması azalınca), kibritin tınısı sürekli değişiyor ufacık sallama farklılıklarında.
Daireler ve çizgiler düz çizilemedi sanırım, çünkü sabaha karşı kulağın aşırı hassasiyetinden dolayı duvarlardan yansıyan sesler dengeyi bozuyor, odada dağınıklık normal olduğundan takılmalar oluyor, dikkati dağıtıyor, bedensel olarak dinamik olmak gerekiyor, değildim:)

 
Kulaklıkla da dinlenebilir ancak hoparlör kabinleri için tasarım yapıldı.
Masa üstü hoparlörlerinde (70er cmlik eşkenar üçgen) ve 360 derece yansıtmalı sistemimde de (2şer metrelik eşkenar üçgen içinde) belirgin sonuç verdi.


Arka geçişler, dönümleri duymak, hoparlörlerle aranızda belli mesafeye kadar mümkün olabiliyor. Eğer çok uzak olursanız önünüzden geçiş yapıyor (bakınız: “holofonide çok boyutlu sorunlar” bölümü)

Normalize (doğrusal maksimum volüm yükseltme) dışında hiçbir işleme, yazılım kullanılmadı.
 


1) 30 ve 60cm mesafelerden kulak burun hizasından çevresel daireler
2) Geçişler ön ve arkadan yaklaşık 30cm uzaklıklardan, duvardan duvara, düz çizgi
3) Arka uzaklaşma yakınlaşma ve soldan öne geçiş, önden uzaklaşıp yakınlaşma ve soldan arkaya geçiş …
4) Yatay üst alt çevresel daireler. Üst; alından 10-15cm yukarıdan çevresel dönüm. Orta, burun hizasından.  Alt, çenenin 5-10cm altından çevresel daireler. Mesafe yaklaşık 30cm
5) Düzlem yüzey geçişler; 30cm önden, sola sağa toplam 60cmlik düz çizgiler. Üst, kafa üstü 3-5cm yukarıdan geçişler. Orta, burun kulak hizası. Alt, çenenin 3-5cm altından geçişler.
6) Dikey 360 derece daire, yaklaşık 50cm mesafeden, iki dönüm yapıldı (tripottan dolayı tam alta inilemiyor 320 derece demeli). Bu dönümü net fark etmeyebilirsiniz çünkü gerçekte de işitme sistemimiz fark edemiyor.
 


http://egegural.com/blkV6%20hoparlor%20icin%20holophoNEG%20denemesi.mp3

 

videosu

 

http://www.youtube.com/watch?v=T6tOMgm6qwM

 

 

 

 

Kulaklıklar (for headphones) için holophoNEG V4 ve V5 denemeleri:

(please listen with headphone)

 

9 Eylül 2008 İzmir kutlama kaydı:

Kayıtta; sistemimin arkasında duruyordum, sistem elimdeydi. Havai fişekler tam önümde (50-60metre ötemde) denizin üstündeki iki araba vapurundan atıldı. Sonlara doğru bir kaç havai fişek sesli olarak yükseldi ön taraflardan. Sol ve sağ tarafta insanlar ve binalardan yansıyan sesler, 60-70metre sağımda ise çok iyi ses düzenekli konser platformu vardı. Arkamda, sağa yatkın bölümde halkın koro halinde eşliğini duyuyordum. Havai fişekler başucu (azimut) noktasına doğru patlıyordu, yanlar ve biraz arkaları duyulabiliyordu. Gürültülü ve açık hava kaydı olduğundan beden etkin bir siper olmuştu arka seslere. Alt kavramı olamaz çünkü göğüs hizamdaki sistemin aşağıdan alacağı bir ses yoktu. Zaman zaman ses şiddetinden kompresyona uğramış.

 

 

http://egegural.com/9eyl2008izmirkutlamalarihavaifisek-holophoNEG.mp3  (meeting and fireworks)

 

 

 

Bir başka 9 Eylül 2008 İzmir kutlama kaydı: koro halinde eşlikler, havai fişekler, fener alayı ve bando...

 

http://egegural.com/9eyl%20izm%20kutlamalar%20fener%20alayi%20holophoNEG.mp3    (meeting and fireworks)

 

 

Yine 9 Eylül 2008 İzmir  Alsancak sokakları kaydı: konuşmalar, sokak müzisyenleri...
 

http://egegural.com/9eylizmalsancaksokaklarcompholophoNEG.mp3  (streets and buskers)

 

Bir grubunun sokak çalışmalarından;

 

Çimlerin üstünde oturuyoruz ve holophoNEG tam ortada çimin üzerinde...

(holophoNEG placed on grass in the middle of the singing group)

 

http://egegural.com/sahajayoga1islholophoNEG.mp3

 

 

http://egegural.com/sahajayogacilar2islcomp-holophoNEG.mp3

 

 

 

 

İzmir Alsancak pazarı, pazarda gezerken iki kayıt;

 

http://egegural.com/28eyl%20izmirpazari%20holophoNEG.mp3  (baazar)

 

http://egegural.com/28eyl%20izmirpazari%202%20holophoNEG.mp3 (baazar)

 

 

Başka mikrofonlarla kibrit deneyleri 2008 istanbul;

 

http://egegural.com/yeni%20kibrit%20holophoNEG%20blk5.mp3  (matchbox and barber shop tests)

 

 

 

 

 

 

 

Eylül 2008 Çiftlikköy, Çeşme İzmir kayıtları;

 

İki bisiklet, biri holophoNEG ile kayıt yapıyor. Rüzgarın sesi ne kadar az bozduğunu görebilirsiniz!

 

http://egegural.com/iki%20bisiklet%20holophoNEG.mp3 (two bicycles and strong wind)

 

 

bisiklet üstünde giderken aniden köpeklerin saldırısına uğrayışım


http://egegural.com/kopek%20saldirisi%20holophoNEG.mp3 (dogs attack when riding bicycle)


"çarpıcı" örnek oluyor:) sesi açmayın dinlerken, .


http://egegural.com/carpici%20ornek%20holophoNEG.mp3  (dramatic example)

 

çarpıcı örneğin youtube'da videolu sergilemesi, holophoNEG ve sıradan kamera stereosunun karşılaştırılmasını izleyebilirsiniz!

 

http://www.youtube.com/watch?v=fqvsvwGEspE  (dramatic example and stereo-holophoNEG comparison )

 

 

 

Bir hayli şiddetli kedilerin kavgası;
 

http://egegural.com/siddetli%20%20kedi%20kavgasi%20holophoNEG.mp3  (dramatic cat fighting)


Köpek feto nefes sesleri, havlamaları ve kavgası


http://egegural.com/feto%20holophoNEG.mp3  (dog barking and fighting)

 

 

 

 

Çiftlik köyünde kaydettiğim yağmur ve gök gürültüsü kaydını ekliyorum. Kulaklığınızı takın, gözünüzü kapatın ve kendinizi yağmurun sesine bırakın…

http://egegural.com/2-3ekm%20simsek%20yagmur%20ciftl%20holophoNEG%20b.mp3 (rain and thunder claps, meditative)


youtube'da videolu sergilemesi


http://www.youtube.com/watch?v=aRIbKZQCIN0&feature=related   (rain and thunder claps, meditative, video)

 

Sağanak sonrası kıyıdan deniz içi kaydı; Yaklaşık 360 derece küresel ses duyabilirsiniz. Arka, ön, alt, üst. Aşağıdan gelen sesleri de fark edebilirsiniz.

 

http://egegural.com/saganaksonrasidenizicikaydiisl-holophoNEG.mp3 (recorded in the sea (tripot) after heavy rain, near spherical recording )


 

 

 

Balıkçı teknelerinin motorlarındaki tınıları, ritimleri beni her zaman etkilemiştir! 110 dB’lik gürültüsünde bile motorun dibinde uyuyabildiğimi hatırlarım balığa çıktığımda…
Linkteki kayıt, sabah 04 suları, holophoNEG fotoğrafında görünen limandan, balıkçı teknesinin limanın sağ köşesinden ayrılışı ve motorunu durdurduğu (ağ attığı) yere kadar izlenebilen kayıttır. HolophoNEG, fotoğraftakinin tam zıt istikametine bakmaktadır ve sol yanında kısa mendireğin yüksek bitiş kayaları, sağ yanda diğer balıkçı tekneleri bulunmaktadır. Tam önümden geçerken oradaki büyük kaya sesleri azaltmış.

http://egegural.com/balikci%20motoru%20kalkisi%20holophoNEG.mp3  (fisher boat departure)

 

 

 

 


Açık havada, Alsancak Kordon'da kaydettiğim helikopter sesi. Helikopterin tam başucu (tepe) noktasından geçtiğini izleyebilirsiniz. kordondaki pastanelerden gelen seslerin aşağıdan geldiğine dikkat ediniz


http://egegural.com/helikopter-holophoNEG.mp3  (helicopter passing through to the azimuth of the head)


youtube'da videolu sergilemesi


http://www.youtube.com/watch?v=tnHfrOfTz_8   (helicopter passing through to the azimuth, video)

 


Kapalı mekanda, şiddetli ses içeren ortam kaydı:

Ortamın özellikleri; taş duvarlı en fazla 100m2 bir bar. Sahne 1 metre kadar yüksekte, iki büyük hoparlör solda geride, diğeri ileride bana doğru. Aşağıya yönletilmişlerdi. Ben sahneden en fazla 6 metre kadar uzakta idim ve cihaz tripotun üstünde 2,5 metre yukarıda tam karşıya bakıyordu, sahne sağ tarafa yakındı. Yani burun hizası, sol hoparlörle bateristin ortasına ve solistin zaman zaman geldiği yere bakıyordu. Ön sol tarafta müşteriler vardı. Benim konumum barın ortasında, az yukarıda olarak tanımlanabilir. Hangi enstrüman girdiğinde distorsiyon olduğunu anlayamadım tam olarak, bas gitar ve davul aynı anda çalınca oluyor gibi geldi. Garip olan şey diğer solist ve enstrümanlar ve bar müşterilerinin seslerinde bozulma görünmüyor. Bir de, o ortamda bu kadar net ayrıştıramamıştım solistin sesini, konuşmaları ve şarkıya eşlik eden müşterileri. Kulağıma, sesler sanki tek ve düz ses gibi geliyordu. Sistem ön gördüğüm işi yapmıştı yani kulak gibi sadece aşırı gelen sesleri indirgemişti.


http://egegural.com/barkaydi-holophoNEG.mp3  (high intensity sound pressure levels, bar recording test, failed!)

 

 

İlk holophoNEG prototipi V1

(first version of holophoNEG recording at zoo)

 

http://egegural.com/daricatemizana-holophoNEG-V1.mp3

 

 

 

 

İşyerinin bahçesinde ilk holophoNEG V4 kaydı...

(Garden of the office)

 

http://egegural.com/isyerisecili-holophoNEG.mp3

 

 

 

 

Kuş ve arı

(bird and bee)

 

http://egegural.com/kusveari-holophoNEG.mp3

 

 

 

Çiftlik köydeki kayalıklardan holophoNEG'i uzatarak yaptığım kayıt. Aşağıdaki dalganın sesini fark edebilirsiniz.

(strong wind and you may perceive place of bottom waves)

 

http://egegural.com/21eykosekayaliklardankafauzatmaliruzgar-holophoNEG.mp3

 

 

Tekne ile balığa çıktığımızda ağ attıktan sonra beklerken denizin ortasında kaydettim. En yakın kara parçası 2Km idi fakat horoz sesleri duyuluyor.

(fhishing, fisher boat was in the middle of the sea, )

 

http://egegural.com/denizortasisessizlikisl-holophoNEG.mp3

 

 

Fırtına sonrası fırtınaya tutulan balıkçılar telaşla limana yanaşıyorlar.

(After heavy rain, strom,  fisher boats coming to the port )

 

http://egegural.com/firtinasomrasibalikciyanasmalari-holophoNEG.mp3

 

Kıyıda yüzenler ve ileride yüzenler izlenebiliyor.

(At the sea side)

 

http://egegural.com/kiyidayuzenler-holophoNEG.mp3

 

 İzmir pasaport kahvesi, tavla oynayanlar, maç seyredenler ve çay içenler

(Famous Izmir coffe place pasaport)

 

http://egegural.com/pasaportkahvesiisl-holophoNEG.mp3

 

 

İzmir fuarı önünde  bir ada gibi trafik yuvarlağı var. Ortasında da yapay şelale.

(traffic sircle, there were an artificial little waterfall)

 

http://egegural.com/fuaronuyuvarlagi-holophoNEG.mp3

 

 

Çiftlik köy, gece vakti kayıtları; sağ uç cırcır böceği, dalga

(noisy bugs making big noise at night)

 

http://egegural.com/13eylsaguccircirisl-holophoNEG.mp3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lütfen düşüncelerinizi  Ziyaretçi Defterime...  yazınız

 

 ya da mail olarak; egegural@istanbul.edu.tr